پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوالات متداول شما

ما در مجموعه قالین به صداقت در ارائه اطلاعات و احترام به حقوق مشتری اعتقاد داریم. همواره تلاش کرده‌ایم مجموعه‌ای شفاف باشیم و به کلیه سوالات کاربرانمان پاسخ دهیم. در این صفحه بیشترین سوالات پرسیده شده از قالین آورده شده است. سوال دیگری دارید؟ راحت باشید و بپرسید، در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.

F.A.Qs

سوالات متداول

برای خرید فرش دستباف به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

عوامل زیادی می‌تواند تعیین‌کننده قیمت قالی باشد. در زیر به نکات مهم در خرید فرش دستباف و اینکه چگونه فرش دستباف خوب را بشناسیم اشاره شده است. توجه داشته باشید هر یک از عوامل مؤثر در کیفیت فرش دستباف که در زیر اشاره می‌شود می‌تواند تأثیر بسزایی در قیمت قالی داشته باشد.

 • جنس نخ و تارو پود
 • ریزبافی و درشت‌بافی
 • تقارن رنگ در اشکال بافته شده
 • هماهنگ بودن نقش زمینه با حاشیه
 • نقشه و هماهنگی قرارگرفتن رنگ‌ها در کنار هم
 • کامل بودن اشکال طرح در متن فرش و ناتمام نماندن طرح
 • تقارن طرح
 • و…

در این مورد مقاله مقایسه‌ای خوبی در مجله قالین منتشر کرده‌ایم که به سوالات شما پاسخ می‌دهد. از اینجا مطالعه کنید: تشخیص فرش دستباف خوب، سالم، نفیس، زیبا و باقیمت

از کجا فرش ارزان بخریم؟

آنچه مهم است اینکه: توجه داشته باشید فقط به‌صرف خرید ارزان، قالی با نقص فنی، به شما فروخته نشود. راه حل خرید با قیمت ارزان، خرید بدون واسطه، یعنی خرید فرش دستباف مستقیم از بافنده و از تولیدکننده است. قیمت مهم است اما مهم‌تر از آن خرید فرش دستباف سالم است. و ارزان بودن تا حدی مهم است که باعث فدا شدن کیفیت نگردد. مقاله خرید فرش دستباف با قیمت ارزان و بی واسطه در این خصوص آماده کرده‌ایم.

چگونه فرش دستباف را از فرش ماشینی تشخیص دهیم؟

به چند روش این امکان وجود دارد: بررسی پشت فرش، بررسی ریشه‌های فرش، بررسی لبه یا کناره فرش، اندازه الگو یا طرح فرش و… که در مقاله تشخیص سریع فرش دستباف از فرش ماشینی همراه با عکس توضیح داده‌ایم.

فرش دستباف در چه طرح هایی تولید می‌شود؟

فرش دستباف در طرح‌های مختلفی تولید می‌شود اما پرکاربرترین طرح‌ها، سه طرح لچ ترنج، خشتی و افشان می‌باشد. در مقاله سه طرح و قالب اصلی در بافت فرش دستباف ایرانی به این موضوع پرداخته‌ایم.

خرید فرش دستباف چند‌ رج مناسب است؟

رج شمار، واحد سنجش تراکم بافت در فرش دستبافت است. رج یا رج‌شمار را می‌توان میزان تراکم طولی و عرضی فرش (تعداد کره در هر ۷سانتیمتر) و یا تعداد گره‌های موجود در طول و عرض فرش تعریف کرد. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، بافت فرش ریزتر و تعداد گره‌های موجود در فرش نیز بیشتر بوده و ارزش فرش نیز بیشتر خواهد شد. رج ۵۰ یعنی در هر هفت سانتیمتر ما باید ۵۰ گره بزنیم و اینکه وقتی ۵۰‌رج بافتیم، اندازه‌اش بیشتر از هفت‌سانتی‌متر نشود. معمولا برای رج شمار ۵۰، چله باید ۹لا باشد و پود ضخیم هم نباید بیشتر از ۱۰لا داشته باشد. حتی ممکن است برای اینکه طول فرش درست شود، از پود 7لا استفاده کنیم.

در مقاله رج شمار فرش دستباف مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

فرش دستباف از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است یا نام بخش‌های مختلف فرش دستباف چیست؟

در مقاله «معرفی و آشنایی با قسمت‌های مختلف فرش دستباف» همراه با تصویر و نمونه به معرفی بخش‌های مختلف فرش دستباف پرداخته‌ایم.

برای خرید فرش دستباف ابریشم به چه نکاتی توجه کنیم؟

بر کسی پوشیده نیست که خرید یک فرش دستباف ابریشم با کیفیت نیاز به اطلاعات و دانش کافی دارد. در این مطلب تلاش می‌کنیم مهم‌ترین ویژگی‌های فرش دستباف ابریشم را عنوان کنیم تا در هنگام خرید، به نتیجه‌ای مطلوب‌تر برسید.

 • فرش دستباف ابریشم براق است.
 • ضد پرز و حساسیت بودن از مزایای فرش دستباف ابریشم است.
 • فرش دستباف ابریشم کاملاً قابل شستشو می‌باشد و با شستشو، کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.
 • و…

چک‌لیست نکات مورد نیاز برای بررسی فرش دستباف ابریشم را در مطلب ویژگی‌های فرش دستباف ابریشم برای خرید مطالعه کنید

فروشگاه فرش قالین

از ما بپرسید

فرم تماس سریع